rahmen links Strona Główna ˇ Z historii kirkutu ˇ Odczytane macewy ˇ Treść inskrypcji ˇ FotoGaleria ˇ Wirtualny spacer ˇ Szukaj na stronieśroda, Lipiec 28, 2021 rahmen rechts

INFORMACJE O MIEŚCIE

Położenie geograficzne
Location of the town

Opowieść o miejscu
Local history

Jedno miasto, wiele świątyń, obok siebie i razem
One city, many temples...

Miasto dziś - zabytki
Town today - heritage
bottom
SZTETL - DZIEDZICTWO
Jewish Community
before 1945
bottom
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
bottom
MATERIAŁY FILMOWE
bottom
UROK STARYCH KLISZ
Miasto sprzed lat
bottom
Legendy i opowiadania
LEGENDS AND STORIES

אגדות וסיפורים

bottom
Witamy
"Pamięć ma swoją historię... Strona, którą przeglądasz jest historią tej pamięci"!

"Te żydowskie cmentarze są częścią naszej wspólnej przeszłości. Są to miejsca o szczególnie głębokiej wymowie duchowej, eschatologicznej i historycznej. Niech te miejsca łączą Polaków i Żydów, bo przecież wspólnie oczekujemy dnia Sądu i Zmartwychwstania."

JAN PAWEŁ II

Przed II wojną światową w 1939 r. Wysokie Mazowieckie liczyło ok. 4,3 tys. mieszkańców. Ponad 50% stanowili wyznawcy judaizmu, którzy tworzyli specyficzny koloryt miasteczka. Żydzi mieli swoje szkoły, szpitale, synagogi i oczywiście cmentarze. Dziś jedynym śladem po 223 letniej bytności Żydów w mieście jest kirkut przy ul. Żwirki i Wigury. To, co się na nim zachowało, mimo wielu zniszczeń, stanowi jeszcze cenną pozostałość kultury żydowskiej utrwalonej w kamieniu, stanowi pomnik wymordowanego narodu.

obrazek

"Oto jest brama Pana, przez nią wejdą sprawiedliwi" (Psm 118:20 )
Brama kirkutu przy ul. Żwirki i Wigury w Wysokiem Mazowieckiem

W religii mojżeszowej cmentarz otaczany jest szczególną czcią. Cmentarze są miejscem nienaruszalnym, aż do czasu Sądu Ostatecznego i zmartwychwstania ciał. Istnieje tradycja, która mówi, że dusza i ciało pozostają połączone nawet po śmierci, więc jeżeli tu, na ziemi, naruszy się kości, to naruszony zostaje także spokój duszy w niebie.

W 1939 roku na obszarach współczesnej Polski znajdowało się około 1200 cmentarzy żydowskich. W wielu miastach, gdzie Żydzi mieszkali nieprzerwanie od stuleci, istniały dwie, a nawet trzy nekropolie. Mniejsze czy też prowincjonalne cmentarze żydowskie (kirkuty) w Polsce, poza nielicznymi wyjątkami, istnieją dziś jedynie na starych fotografiach i archiwalnych mapach. Ich wielkie bogactwo przepadło, trwa w formie szczątkowej lub też symbolicznej. Zagładę zgotowała im II wojna światowa, ale i czas późniejszy. Na szczęście nie wszystkie nekropolie przepadły...

obrazek

Cmentarz żydowski (XIX w.) przy ul. Żwirki i Wigury w Wysokiem Mazowieckiem

Cmentarz żydowski w Wysokiem Mazowieckiem "odkryłem" parę lat temu, podczas uniwersyteckich studiów historycznych. Do jego problematyki powróciłem w latach 2008-2010, kiedy to postanowiłem wraz z moimi ówczesnymi wychowankami z Centrum Kształcenia Zawodowego, utrwalić to, co po nim pozostało (autorski projekt: "Pod wspólnym niebem. Wielokulturowa przeszłość Wysokiego Mazowieckiego".) W trakcie prowadzonych przez naszą grupę prac dokumentujących wysokomazowiecką nekropolię okazało się, że kryje ona ciekawy materiał do poznania dziejów lokalnej gminy żydowskiej.

Pomysł stworzenia witryny internetowej o cmentarzu żydowskim w Wysokiem Mazowieckiem i społeczności żydowskiej z tejże miejscowości, jest kontynuacją podjętych przeze mnie wcześniejszych działań. Mam nadzieję, że ukaże ona z jednej strony walor historyczny wysokomazowieckiej nekropolii, a równocześnie będzie miała swój wpływ na wzrost regionalnej świadomości wśród młodzieży, mieszkańców i władz lokalnych w dziele inicjacji rzeczywistych kroków ratunkowych wobec tego, co jeszcze zostało.

ZAPRASZAM ZATEM DO WĘDRÓWKI, DO POZNANIA MOWY KAMIENI, KTÓRE "W SKUPIENIU CISZY, PRZECHOWUJĄ TAJEMNICE ŻYCIA".

obrazek

Wysokie mazowieckie, Nagrobek Abrahama Aizyka Bergera, zm. 1919

Dla tych którzy odeszli i nie mogą być zastąpieni. Księga Psalmów.
Opłakujemy naszego umiłowanego ojca, dobrego pobożnego mężczyznę, cieszącego się za życia owocami swojej pracy Abrahama Aizyka,
syna pana Eliahu Bergera błogosławionej pamięci.
Jego czysta dusza wyszła 25 heszwan 5680 roku od stworzenia świata.

bottom
Młodzież po raz kolejny posprzątała cmentarz w Wysokiem Mazowieckiem

W sobotę, 19 października 2013 r., uczniowie z klasy III i IV technikum rolniczego w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem uporządkowali teren cmentarza żydowskiego przy ul. Żwirki i Wigury. W ramach prac skoszono trawę i wycięto większe krzewy zasłaniające nagrobki.

DOM ŻYCIA WIECZNEGO
Z historii kirkutu
bottom
EPITAFIA NAGROBKÓW

Odczytane nazwiska

Treść inskrypcji

Symbole na macewach
bottom
Wirtualny spacer
Po kirkucie oprowadzi przewodnik terenowy po Podlasiu. ZAPRASZAM SERDECZNIE!
bottom
PANEL O AUTORZE
O mnie

Działania edukacyjne

Projekty społeczne i edukacyjne

Kontakt

bottom
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 23
Najnowszy Użytkownik: Ania
bottom
KSIĘGA ADRESOWA
dla Handlu, Przemysłu Rzemiosł i Rolnictwa
bottom
Sound: on/ off
bottom
"Pamięć ma swoją historię. Strona, którą przeglądasz jest historią tej pamięci"
Głębocki Karol © 2012-2013

rahmen rechts rahmen links

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie