Młodzież po raz kolejny posprzątała cmentarz w Wysokiem Mazowieckiem
Dodane przez Karol dnia

W sobotę, 19 października 2013 r., uczniowie z klasy III i IV technikum rolniczego w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem uporządkowali teren cmentarza żydowskiego przy ul. Żwirki i Wigury. W ramach prac skoszono trawę i wycięto większe krzewy zasłaniające nagrobki.


Rozszerzona zawartość newsa

Porządkowanie i sprzątanie kirkutu to akcja prowadzona już od sześciu lat. Jej inicjatorem jest Karol Głębocki – nauczyciel historii w Centrum Kształcenia Zawodowego, który razem z uczniami tej szkoły stale dba o cmentarz.

Wszystko zaczęło się w 2006 r., od odrestaurowania cmentarza przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Wówczas nauczyciel wpadł na pomysł, że warto przypomnieć młodzieży i mieszkańcom, iż na przestrzeni wieków w Wysokiem przenikały się różne kultury, a oprócz Żydów mieszkali tu także prawosławni, unici oraz ewangelicy. Najpierw sam starał się zainteresować uczniów; potem to oni zaczęli samodzielnie odkrywać wielokulturowe dziedzictwo małej ojczyzny. Za swoje działania Karol Głębocki został uhonorowany dyplomem przyznawanym przez Ambasadę Państwa Izrael i Żydowski Instytut Historyczny.

http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/3735,mlodziez-po-raz-kolejny-posprzatala-cmentarz-w-wysokiem-mazowieckiem/