rahmen links Strona Główna ˇ Z historii kirkutu ˇ Odczytane macewy ˇ Treść inskrypcji ˇ FotoGaleria ˇ Wirtualny spacer ˇ Szukaj na stronieśroda, Lipiec 28, 2021 rahmen rechts

INFORMACJE O MIEŚCIE

Położenie geograficzne
Location of the town

Opowieść o miejscu
Local history

Jedno miasto, wiele świątyń, obok siebie i razem
One city, many temples...

Miasto dziś - zabytki
Town today - heritage
bottom
SZTETL - DZIEDZICTWO
Jewish Community
before 1945
bottom
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
bottom
MATERIAŁY FILMOWE
bottom
UROK STARYCH KLISZ
Miasto sprzed lat
bottom
Legendy i opowiadania
LEGENDS AND STORIES

אגדות וסיפורים

bottom
Legendy i opowiadania

Do najstarszych drewnianych budowli Podlasia, będącej niegdyś północnym krańcem ziemi drohickiej, należała ciekawa bożnica w powiatowem dziś miasteczku Wysokiem Mazowieckiem, przedstawiona tu na rycinie. Zaciśnięta miedzy żydowskimi domkami, jak zwykle stare małomiasteczkowe synagogi, niczyjej uwagi nie zwracała i tylko przypadkiem znalazłem ją w zaułku, w czasie chwilowego przed kilku latu pobytu w miasteczku. Wyjąwszy wtedy papier i ołówek, odrysowałem zgrzybiała staruszkę, otoczony coraz ciaśniejszym wieńcem żydowskich pacholąt, przypatrujących się gromadnie, a natarczywie nie widzianemu na ulicach tutejszych zajęciu rysownika, którego wszystkie ruchy i spojrzenia ciekawie śledzone przez nie były. Nie zastawszy szkólnika to jest stróża bożniczego, nie mogłem obejrzeć i odrysować wnętrza głęboko wrosłej w ziemie budowli, co odłożyłem na później, lecz po paru latach przybyłem do Wysokiego Mazowieckiego bożnicy już nie znalazłem. Rozebrano ja la starości, co jest przestroga jak bezzwłocznie powinny być przenoszone na papier, ginące z dniem każdym podobnie zabytki naszego kraju.

Chcąc dowiedzieć się jakich podań zagadnąłem w tej rzeczy sędziwego Żyda, który mi też oznajmił, że wedle miejscowej tradycji, bożnica już miała trzy wieki dosięgać. Ale trudno wyobrazić sobie moje zadziwienie, gdy opowiadający to starzec, zaczął z gruntowną znajomością chronologii naszych dziejów wymieniać królów, za których postawiona być mogła. Przywykły do najgrubszej niewiadomości tego przedmiotu, jaka cechuje mojżeszowa ludność naszych miasteczek, zdumiony odkryciem w izdebce ubogiego kramarza, prawie rozpaczałem, że nie będąc portrecistą, nie mogę obok ciekawej bożnicy w Wysokiem, odszkicować i osobliwsza osobistość tego miasta był stary Zelman, odpowiadający z rodzajem dumy na moje zapytania z dziejów i wyliczający na palcach np. bitwy i żony Jagiełłowie. Dziś nie ukrywałem mego zdziwienia, wtedy zadowolony dziejoznawca, objaśnił mnie, że w Wysokiem mieszkał niegdyś kapłan unicki, który posiadał kilka starych kronik, a że Zelman uważał znajomość dziejów miejscowych za bezwarunkowy obowiązek każdego krajowca, więc pożyczał u księdza owych kronik i uczył się sposobem talmudycznym. Czynić to musiał w wielkiej tajemnicy, kilkakrotnie powoływany przez sad rabina, jako zajmujący się nauką nie uwzględnianą w Talmudzie, pisana w języku niehebrajskim. Posadzony nawet o niedowiarstwo, przechowywał kroniki w głebokiem ukryciu, a dotąd tylko w nieobecności współwyznawców, porusza beczkę dziejów, zwykle dla zawstydzenia niewiadomości chrześcijan. Jak przekonał się, to sam Zelman o Lelewelu, Szajnosze, Bartoszewiczu i innych dziejopisach współczesnych nic nie wiedział i wiedzieć już nie chciał. Słońcem jego był Stryjkowski z Gwagninem i kilka innych książek, których druk gocki pierwszych wydań, biegle tylko czyta, bo o wydaniach nowszych nawet nie słyszał."

Gloger Z., Bożnica w Wysokiem Mazowieckiem,"KŁOSY",t.XIX 1874 r. nr 471.

Komentarze
Brak komentarzy.
bottom
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
bottom
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
bottom
DOM ŻYCIA WIECZNEGO
Z historii kirkutu
bottom
EPITAFIA NAGROBKÓW

Odczytane nazwiska

Treść inskrypcji

Symbole na macewach
bottom
Wirtualny spacer
Po kirkucie oprowadzi przewodnik terenowy po Podlasiu. ZAPRASZAM SERDECZNIE!
bottom
PANEL O AUTORZE
O mnie

Działania edukacyjne

Projekty społeczne i edukacyjne

Kontakt

bottom
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 23
Najnowszy Użytkownik: Ania
bottom
KSIĘGA ADRESOWA
dla Handlu, Przemysłu Rzemiosł i Rolnictwa
bottom
Sound: on/ off
bottom
"Pamięć ma swoją historię. Strona, którą przeglądasz jest historią tej pamięci"
Głębocki Karol © 2012-2013

rahmen rechts rahmen links

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie